“Hoş Gelişler Ola” Yollarda

Hoş Gelişler Ola

Kuvayı Milliye denen o kutsal ruhun büyük insanları…

Kocabaş’ın yerine kendini koşan Elifçik…

Kıtlıktan zerdali çekirdeğini yemek zorunda kalan yiğit Antepliler…

Fedakâr analarımızın yetiştirdiği vatan aşkıyla dolu nice yürek…

Ve Mustafa Kemal’in yürekli çocukları…

Tiyatro Birileri, dört sezondur büyük bir heyecanla ve gözyaşlarıyla izlenerek her defasında ayakta alkışlanan yılın en coşkulu oyununa bu sezon da kaldığı yerden aynen devam ediyor. Hem de karanlığa inat!

Sanatın öğretici görevini ve topluma karşı aydınlık yolu gösterme sorumluluğunu unutmadan, bugüne dek yapılmamışı yaparak, “birileri bunu yapmalıydı” dedirten ve kurumsal adıyla vurguladığı gibi tiyatroyu “bir ileri” götüren HOŞ GELİŞLER OLA yurtiçi ve yurtdışından gelen yoğun istek üzerine bu sezon da sahnede ve yollarda! Hem de birilerine inat!

HOŞ GELİŞLER OLA, Tiyatro Birileri’nden Utku Erişik’in tek kişilik oyunu…

Yaklaşık iki saat süren bu iki perdelik oyun; bugüne dek gündeme getirilmemiş ve bilinçli politikalar sonucu öğretilmemiş bazı gerçeklere ışık tutan bilgileri yaklaşık 250 fotoğraf eşliğinde tiyatro sahnesine taşıyıp sanatın büyülü diliyle sunuyor izleyenlere.

Mustafa Kemal’in 6 Ekim 1924’te Kars’ı ziyareti sırasında oyunlar eşliğinde söylenmiş olan ve halkımızca sevilip bugünlere dek taşınmış olan “Hoş gelişler ola / Mustafa Kemal Paşa” adlı türküyle aynı adı paylaşmakta.

Birinci Dünya Savaşı’ndan ağır kayıplarla çıkmış ve imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşması ile “dünya efendileri” önünde köleliği kabul etmiş Osmanlı Devleti’nden alnı açık, başı dik ve onurlu bir Türkiye Cumhuriyeti’ne gidişimizin destansı öyküsüdür bu. Daha sonra yine Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yapılacak devrimler ile tüm dünyanın gıpta ile izlediği köklü değişiklikler yaşayacak olan ulusumuzun 1919-1922 yılları arasındaki o yiğit mücadelesini en çarpıcı haliyle gözler önüne seriyor HOŞ GELİŞLER OLA…

Emperyalizme karşı verilmiş ilk ve en büyük “tam bağımsızlık savaşı”nın bu kahraman insanları önünde; yani Cumhuriyetimizin yoksul ama onurlu, yorgun ama idealist insanları önünde saygıyla eğilen bir gösteri aynı zamanda…

Milli Mücadele dönemini gösteren cephe ve cephe gerisi fotoğrafları ile bir yandan İşgalcilere karşı nasıl mertçe bir savaş verildiği anlatılırken, bir yandan da Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden sürecin perde arkasında nasıl büyük acılarla harmanlanmış büyük özverilerin bulunduğu vurgulanıyor.

Bu acıların yaşandığı, özverilerin gösterildiği, yürek parçalayan öykünün şimdiye kadar anılmamış gizli kahramanları (gazeteciler, telgraf memurları vb.) da unutulmuyor elbette. Ve bir de asil ruhlu, yüce gönüllü kadınlarımız, analarımız… Oyunun en beğenilen ve en etkileyici bölümlerinden birinde Utku Erişik, yedi düveli hayretlere düşüren o analarımızın önünde izleyicilerle birlikte saygıyla eğiliyor. Bize kurtuluşumuzu getiren, bağımsızlığımızı kazandıran o güzel ellerinden öpüyor hepsinin…

Oyun sırasında ve oyun arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği türküler de izleyici ile buluşturularak, O’nun her yönüyle anılması sağlanıyor.

Sahnede bir “ilk” özelliği taşıyan HOŞ GELİŞLER OLA, bugün ülkemizin içinde bulunduğu karanlıktan nasıl çıkacağımıza dair Mustafa Kemal’den aldığı ışıkla mevcut siyasal ortama göndermeler yapan, gerçek sanatın “olmazsa olmaz”ı muhalif çizgisini korkmadan gösteren ve herkesin izlemesi gereken bir oyun…

Mustafa Kemal’in sanat cephesi askerlerinden Utku Erişik tarafından sahnelenen bu anlamlı oyunda, bu ortak coşkuya katılmanız dileğiyle…

İZLEYİCİ DEFTERİMİZE YAZILAN GÖRÜŞLERDEN SEÇMELER

O görkemli devrimi muhteşem şekilde sahnelediniz. Yürekten kutluyorum.

(CHP İstanbul Milletvekili NECLA ARAT)

 

Tiyatro Birileri’nin “Hoş Gelişler Ola” isimli tek kişilik muhteşem gösterisini büyük bir keyifle izledim. Mustafa Kemal’in böyle gençleri oldukça laik Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Büyük Atatürk, Cumhuriyeti boşuna gençlere emanet etmemiş. Bu inanç ve güvenle güzel yarınlar dileğiyle, oyunu yazanlara, sahneye koyanlara ve gösteriyi sunan değerli sanatçı Utku Erişik’e başarılar diliyorum.

(CHP İstanbul Milletvekili Prof.Dr.SACİD YILDIZ)

 

Sayın Utku Erişik,

Canlandırdığınız bu gerçek, bu yaşanmış öykü ile gizli kalmış, bilinmeyen birçok kahramanı bizlere gösterdiniz. Ayrıca güncel olaylara gönderme yaparken o güzel anlatımınızla herkesi büyülediniz. Kanaatim odur ki; bu oyunu her Türk vatandaşının izlemesi lazım. Size başarılarınızın devamını diliyor, saygılar sunuyorum.

(CHP Mersin Milletvekili ALİ OKSAL)

 

Ulu Önder Atatürk’ü kendine rehber edinmiş, O’nun açtığı yolda yürümüş Kıbrıs Türk Halkı adına sizi kutlar, Önderimizin önünde saygıyla eğiliriz.

(UBP Lefkoşe Milletvekili ŞERİFE ÜNVERDİ)

 

Duygularımı açtığınız anı defterine aktarırken, karmaşık hisler içerisindeyim. Milli Mücadele günlerimizin yine hem Anavatanımıza hem de KKTC’mize geldiğini haykıra haykıra, korkusuzca sergilediniz. “Yedi Devlet Bir Millet”…

(UBP Güzelyurt Gençlik Kolları Başkanı AHMET HAMDİ)

 

Cumhuriyetimizin ne koşullarda kazanıldığını, sunduğun tek kişilik oyununla bize gösterdin. Günümüzde yaşadıklarımızın neler olduğunu gençlerimize anlattın. Seni yürekten kutlar, gözlerinden öperim.

(Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. BAHRİ GÖKÇEBAY)

 

Atamızın da söylediği gibi, herkes her şey olabilir; ama sanatçı olamaz. Siz bu imkânsızsınız. Nüfusu genç ülkemizin genç geleceği ve sonsuzluğusunuz. Hayata ve hayatlara dokunma yolculuğunuzda bir kişinin yapabileceklerini anlattığınız ve “1” rakamının sağ tarafına “0”lar eklediğiniz için size sadece saygı duyulur. Sizinle gururlanılır ve onur nedeni olursunuz. Tek kelime ile muhteşem gösteriniz… Ve size çok teşekkür ediyorum. Sevgi ve saygılarımı insan olma özelinde sunuyorum. İyi ki varsınız…

(Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi CEMİLE GÜRÇAY)

 

Sevgili Utku,

Bu mükemmel oyunun ile, uzaktaki utkularımızı müjdeliyorsun. Örnek bir Atatürk gencisin… İlerleyen günlerde örgütlü ve bilinçli olarak, aydınlığa ve özgürlüğe ulaşacağız. Senin gibi inançlı ve özverili gençler olduğu sürece, utku bizimdir… Boş gidişler yapan insanlarımızı da, “Hoş Gelişler Ola” yoluna sokacağımız günler yakındır. Teşekkürler, Atatürk’ün aydınlık genci Utku… Başarı dileklerimle sevgilerimi sunarım.

(TÜMÖD Genel Sekreteri ve Eski ADD Genel Yönetim Kurulu Üyesi SUAY KARAMAN)

 

Sevgili Utku ve Barbaros,

“Hoş Gelişler Ola” oyununun Piramid Sanat Merkezi galasında aranızda bulunmaktan onur duydum. Gerçekten aydın iki Türk genci olarak sizleri seviyorum ve alkışlıyorum. Tüm çabalarımızın boşa gitmediğini bize göstermiş oluyorsunuz. Sizler, Atatürkçü Türk gençliğinin yüzaklarısınız. Sonsuz sevgilerle…

(BEDRİ BAYKAM)

 

Sevgili Utku,

Sıcağı sıcağına yazıyorum. Değerli çalışmanı izledim. Düşünce olarak ruh ikizim sahnede diye düşündüm kardeşim. Gözlerinden öpüyorum.

Milli Mücadele kahramanlarından, şehit edilmiş Yüzbaşı’nın elini okşayarak Ahmet Arif dizeleri söylemen beni ağlattı doğrusu.

Davetin için çok teşekkür ederim. Dostluk duygularıyla…

(MUSTAFA BİLGİN – Cumhuriyet Gazetesi, “Hayat Epik Tiyatrosu”)

 

Geçmişle gelecek şimdi bir arada… Uyanış diyorum ben buna. Uyanışı gerçekleştirip vatanımıza, milletimize sahip çıkmak adına, Cumhuriyet tarihine sahip çıkmak adına, Ulu Önder Atatürk’ü tüm yönleriyle tanımak adına harika bir oyun! Kutluyorum… Başarılarınızın artarak devamını diliyorum.

(Atatürkçü Düşünce Derneği Gebze Şubesi Başkanı NİLGÜN AYDIN)

 

KKTC Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Kıbrıs Türk halkı adına ne kadar teşekkür etsek azdır. Anti-emperyalist Atatürkçü düşünce sistemi çerçevesinde hareket eden bizlerin duygularına tercüman oldunuz.

(Atatürkçü Düşünce Derneği KKTC Şubesi Başkanı GÖKHAN GÜLER)

 

Sayın Utku Erişik,

Sevgilerimi sunuyorum. Ne olur, 9 Eylül 1922 günü Atatürk’ün İzmir’e girişi gibi ülkemiz kuşatılmışlıktan kurtulana kadar ne olur başka bir oyun sahneye koymayın!… Ömrünüz boyunca bu oyunu oynayın…

(Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi Başkanı FAHRETTİN SERDAROĞLU)

 

Sevgili Utku Erişik,

Böylesine anlamlı ve doyumsuz bir geceyi senin gibi bir gencin bizlere yaşatmasını sözlerle anlatmak olanaksız. Umudumuz gençlerimizde… Hep birlikte el ele, omuz omuza bu ülke için çalışmaya ve savaşmaya devam edeceğiz. Eline, yüreğine, gönlüne sağlık canım kardeşim!

(Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Mersin Şubesi Başkanı HÜLYA İNCE)

 

Son yüzyıllık tarih ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Emeği geçen herkese çok teşekkürler…

(KASIM DEMİRCİ – Eğitim İş Sendikası Ankara Şubesi)

 

Güzel İnsan Utku Erişik,

Bizlere bu anlamlı gecede yaşattığınız eşsiz duygularla Ulu Önder Atatürkümüzü ne kadar çok sevdiğimizi bir kez daha hatırlattınız. Silifke’nin mehtabında zerrin parıltılar bıraktınız. Sizleri unutmayacağız. Sayınız çok olsun…

(Silifke Kaymakamı AHMET BEYOĞLU)

 

Toplumun ekmek ve su kadar bilgiye de ihtiyacı var; bunu her koşulda sunmak gerekiyor. Bizim varlığımızın ve bağımsızlığımızın temelini oluşturan Kurtuluş Savaşı ve onun önderi ve başkomutanı olan Yüce Atatürk’le ilgili farklı bilgileri bize sunduğunuz için çok teşekkür ediyoruz.

(Tokat Cumhuriyet Savcısı BAYRAM KAPUCU)

 

Türk İstiklâl Harbi’nin bu kadar güzel sahnelendiğini görmek bize umut vermiştir.

(Topçu Kurmay Albay AHMET ÇELİK)