Oyunlarımız

Sergilenen oyunlarımız…

Kalpak

2006’da Atatürk’ün “Fikirler ve devrimler sanatla yayılır.” sözünden yola çıkarak kurulan Tiyatro Birileri, bugüne dek 8 ülkede ve Türkiye’nin 72 iliyle birçok ilçesinde izleyiciyle buluştu.

Tiyatro Sanatçısı ve Yazar Utku Erişik‘in yazıp oynadığı “Hoş Gelişler Ola”, “Kan Ağlıyor Anadolu”, “K Harfi Yeterlidir.” ve “Veda Değil, Merhaba!” adlı oyunlar, Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk‘ün yaşamına dair değişik dönemleri ele alarak işleyen, bilinmeyen ayrıntılara inen, gizli kahramanları ortaya çıkaran, özgün tarzı ve belgesel nitelikli içerikleriyle izleyiciden tam not aldı. “Hoş Gelişler Ola” 2007’den, “Kan Ağlıyor Anadolu” 2012’den, “K Harfi Yeterlidir.” 2016’dan, “Veda Değil, Merhaba!” da 2018’den beri sahneleniyor ve bu sezon da sahnelenmeye devam edecek.

Tiyatro Birileri, bu dört oyunla yakaladığı nitelik çizgisini bu sezon yepyeni bir oyunla sürdürüyor. Yine Utku Erişik‘in yazıp yönettiği bu oyunda bu kez Utku Erişik‘in yanı sıra, Ebru Figen Erişik, Yeşim Solak ve Aytaç Solak da sahne alıyor. Yeni oyunu heyecanla bekleyen izleyiciler için perde bu sezon “KALPAK – Umudun Ezgisi” diye açılıyor…

Dünyanın en görkemli anti-emperyalist savaşı olarak gösterilen Kurtuluş Savaşımızın bir simgesi olan “kalpak”, Tiyatro Birileri‘nin yeni oyununa ad olurken, izleyiciyi yine keyifli, öğretici ve mesaj dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Utku Erişik, bilinen tek kişilik oyunlarından farklı olarak, bu kez izleyicisini dört kişilik oyuncu kadrosuyla selamlamakla birlikte, müzikal sahnelerin renklendirdiği bir Atatürk oyununa davet ediyor.devamı…

Afişi büyük boyutlu görmek için tıklayınız.

K Harfi Yeterlidir

Belgelerin ışığı, tiyatro sahnesini aydınlatıyor… Tarihin sanatla dansı, yalanlara karşı AKL-I KEMAL gerçeğini doğuruyor…

2007 yılından bu yana sahnelediği “HOŞ GELİŞLER OLA” adlı oyununda Kurtuluş Savaşı’nın, 2012 yılından bu yana sahnelediği “KAN AĞLIYOR ANADOLU” adlı oyununda Çanakkale Savaşları’nın bilinmeyen yönleri, gizli kahramanları ve MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün mücadeleci duruşunu anlatan Tiyatro Sanatçısı – Yazar UTKU ERİŞİK, bu sezon yepyeni bir oyun ile izleyicisini selamlıyor.

Üstelik “K HARFİ YETERLİDİR” adlı bu yeni oyunda, son zamanlarda Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük tarihçi yazarlardan SİNAN MEYDAN da, kalemiyle tiyatro perdesini aralıyor.

1930 yılında “Fikirler ve devrimler sanatla yayılır.” diyen ATATÜRK’ün düşlerinden biri olan ulusal sanat, bu aydınlık yola başını koymuş iki ismin imzasıyla nefes alıyor, Türkiye’de ve dünyanın her yerinde nefes vermek üzere yollara düşüyor.

Emperyalist güçlerin ülkemizi paylaşmak isterken bozguna uğradığı Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının hemen ardından, “Asıl savaş şimdi başlıyor!” diyerek, bu büyük zaferin ekonomi, kültür – sanat ve eğitim gibi alanlardaki başarılarla taçlandırılması gerektiğinin altını çizen ATATÜRK’ün akıllı projeleri nelerdi?

Nasıl bir devrimci politikayla Türkiye’nin çağdaş uygarlık düzeyine yükselmesini düşünüyordu?

FALİH RIFKI ATAY, “Çankaya” adlı yapıtında, “Gazi, yeni Türkiye’yi çocukluğundan beri kendi benliğinin dibinde yaratmaya başlamıştı. Öyle bir zekâ gibi, öyle bir düşünüş ve duyuş kabiliyeti gibi, onun sabrı ve enerjisi olmadıkça ona benzeyemeyiz.” demişti… devamı…

Afişi büyük boyutlu görmek için tıklayınız.

Hoş Gelişler Ola

Tiyatro Birileri, geçtiğimiz sekiz sezondur büyük bir heyecanla ve gözyaşlarıyla izlenerek her defasında ayakta alkışlanan bu coşkulu oyununa bu sezon da kaldığı yerden aynen devam ediyor. Hem de karanlığa inat!
Sanatın öğretici görevini ve topluma karşı aydınlık yolu gösterme sorumluluğunu unutmadan, bugüne dek yapılmamışı yaparak, “birileri bunu yapmalıydı” dedirten ve kurumsal adıyla vurguladığı gibi tiyatroyu “bir ileri” götüren HOŞ GELİŞLER OLA yurtiçi ve yurtdışından gelen yoğun istek üzerine bu sezon da sahnede ve yollarda! Hem de birilerine inat!

HOŞ GELİŞLER OLA, Tiyatro Birileri’nden Utku Erişik’in tek kişilik oyunu…
Yaklaşık iki saat süren bu iki perdelik oyun; bugüne dek gündeme getirilmemiş ve bilinçli politikalar sonucu öğretilmemiş bazı gerçeklere ışık tutan bilgileri yaklaşık 250 fotoğraf eşliğinde tiyatro sahnesine taşıyıp sanatın büyülü diliyle sunuyor izleyenlere.
Mustafa Kemal’in 6 Ekim 1924’te Kars’ı ziyareti sırasında oyunlar eşliğinde söylenmiş olan ve halkımızca sevilip bugünlere dek taşınmış olan “Hoş gelişler ola / Mustafa Kemal Paşa” adlı türküyle aynı adı paylaşmakta.
Birinci Dünya Savaşı’ndan ağır kayıplarla çıkmış ve imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşması ile “dünya efendileri” önünde köleliği kabul etmiş Osmanlı Devleti’nden alnı açık, başı dik ve onurlu bir Türkiye Cumhuriyeti’ne gidişimizin destansı öyküsüdür bu. Daha sonra yine Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yapılacak devrimler ile tüm dünyanın gıpta ile izlediği köklü değişiklikler yaşayacak olan ulusumuzun 1919-1922 yılları arasındaki o yiğit mücadelesini en çarpıcı haliyle gözler önüne seriyor HOŞ GELİŞLER OLA …

Emperyalizme karşı verilmiş ilk ve en büyük “tam bağımsızlık savaşı”nın bu kahraman insanları önünde; yani Cumhuriyetimizin yoksul ama onurlu, yorgun ama idealist insanları önünde saygıyla eğilen bir gösteri aynı zamanda… devamı…

Afişi büyük boyutlu görmek için tıklayınız.

Kan Ağlıyor Anadolu

Uygarlıklar beşiği Anadolu, dünyanın en trajik savaşlarından birine sahne olduğunda takvimler 1915 yılını gösteriyordu. Bir ulusun seferber olup, anaların “kınalı kuzu”ları ardından “Vatan sağolsun!” diye haykırdığı yerin adı oldu Çanakkale… O ağıtlarla birlikte “ölmeden mezara koyulan”ların yazdığı tarihin adı oldu Çanakkale… “Hasta Adam” olarak görülen ve hazin bir sona doğru giden Osmanlı Devleti’nin içinde hâlâ büyük bir ulusun var olduğunu, o ulusun tarih sahnesinden kendisini silecek olanlara karşı hâlâ dimdik ayakta durduğunu gösterdiği yerin adı oldu Çanakkale… O büyük ulus ki, “bitti” denilen yerde “bitmedim” diyen, “yaktık” dedikleri yerde küllerinden yeniden doğan bir mucizenin altına onur dolu imzasını attı.

Müttefik Devletler ile birlikte tüm dünya, yalnızca “Çanakkale geçilmez!” gerçeğiyle tanışmadı bu savaşta; ulusunun binlerce yıllık tarihinin içinden damla damla süzülüp birikmiş güzelliğiyle, yiğitliğiyle, zekâsıyla ve kocaman yüreğiyle Mustafa Kemal ile de hiç ummadığı bir anda tanıştı.

Yedi sezondur Türkiye’de 71 il merkezi ve birçok ilçede, KKTC ve Almanya başta olmak üzere yurtdışında birçok noktada 600’e yakın kez sahnelenerek efsaneleşen “Hoş Gelişler Ola” adlı oyunun yazarı ve oyuncusu Utku Erişik, yeni oyununda bu kez “Kan Ağlıyor Anadolu” diyor. Çanakkale Savaşları’nın, Kurtuluş Savaşı’mızın ve sonrasında kurulan Cumhuriyet’imizin gizli kalmış ayrıntılarının izini sürüyor bir kez daha… Gündeme getirilmemiş bilgileriyle, raflarda bıraktırılmış fotoğrafları ve belgeleriyle muhteşem bir arşiv çalışmasını sahneye taşıyor.

“Kan Ağlıyor Anadolu”, iki saat süren, iki perdelik bir ağıt… Kalpağı gül oyalıların ağıdı, 15’lilerin ağıdı, “Gençliğim eyvah!” diyenlerin ağıdı, bu zorlu günlerinde düşmanın bile saygı dolu takdirlerini kazanan Türk ulusunun ağıdı… “İstiklâl uğrunda, namus yolunda” fotoğraflarla acı bir çığlık… Vatan toprağının çığlığı devamı…

Afişi büyük boyutlu görmek için tıklayınız

Veda Değil, Merhaba!

Anıtkabir’de Aslanlı Yol’da yürümeye başladığınızda sağ tarafta bir “İstiklâl Kulesi” yükselir. Kulenin üzerinde Atatürk’ün 1927 yılında söylediği şu sözler yazılıdır:
“İnsaf ve merhamet dilenmek gibi bir prensip yoktur. Türk ulusu, Türkiye’nin gelecekteki çocukları, bunu bir an hatırdan çıkarmamalıdır.”

Kule üzerindeki Zühtü Müridoğlu imzalı kabartmada ise, iki eliyle kılıç tutan bir Türk genci ve onun yanındaki kayada duran bir kartal figürü vardır. “Kartal” bağımsızlığı, “iki eliyle kılıç tutan genç” ise o bağımsızlık için savaşan ulusumuzu temsil eder.

İnsaf ve merhamet dilenmektense, bağımsızlığı için savaşmayı ana ilke olarak öğütleyen Atatürk’e veda etmek, O’nun bir gün ölmesini bekleyenler için en büyük mutluluktur. Atatürk’e “Elveda!” demek, bu kabartmadaki bağımsızlık simgesi kartalın kanatlarının kırılması, Türk gencinin de bağımsızlık aşkının biterek elindeki kılıcı bırakması demektir.

Böyle adam gibi bir adama, “veda” edilmez, olsa olsa her sabah yeni bir güne başlanırken “MERHABA!” denir.

Hoş Gelişler Ola” ve “Kan Ağlıyor Anadolu” adlı oyunlarıyla Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşları hakkında bilinmeyen birçok ayrıntıyı tiyatro sahnesine taşıyan, en son Tarihçi – Yazar Sinan Meydan’ın yapıtlarından uyarladığı “K Harfi Yeterlidir” adlı oyunu ile izleyiciyi selamlayan Tiyatro Sanatçısı – Yazar Utku Erişik, şimdi de “Veda Değil, Merhaba!” adlı tek kişilik oyunuyla tiyatro perdesini aralıyor.

Veda Değil, Merhaba!”, günden güne söyledikleri ve yaptıkları daha iyi anlaşılan, anlaşıldıkça özlemi artan, ulusal duruşu ile evrensel öğretileri yakalama başarısını gösteren, emperyalizm kıskacı altındaki tüm uluslara kurtuluş reçetesini sunmaya devam eden, kısacası takvimler 10 Kasım 1938’de “öldüğünü” söylese de, bir ulusun yüreğinde ölümsüzlüğü yakalayan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sanatla selamlayan bir oyun…devamı…

Afişi büyük boyutlu görmek için tıklayınız