K Harfi Yeterlidir

  Kapağı büyütmek için resme tıklayınız

K Harfi Yeterlidir

Belgelerin ışığı, tiyatro sahnesini aydınlatıyor… Tarihin sanatla dansı, yalanlara karşı AKL-I KEMAL gerçeğini doğuruyor…

2007 yılından bu yana sahnelediği “HOŞ GELİŞLER OLA” adlı oyununda Kurtuluş Savaşı’nın, 2012 yılından bu yana sahnelediği “KAN AĞLIYOR ANADOLU” adlı oyununda Çanakkale Savaşları’nın bilinmeyen yönleri, gizli kahramanları ve MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün mücadeleci duruşunu anlatan Tiyatro Sanatçısı – Yazar UTKU ERİŞİK, bu sezon yepyeni bir oyun ile izleyicisini selamlıyor.

Üstelik “K HARFİ YETERLİDİR” adlı bu yeni oyunda, son zamanlarda Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük tarihçi yazarlardan SİNAN MEYDAN da, kalemiyle tiyatro perdesini aralıyor.

1930 yılında “Fikirler ve devrimler sanatla yayılır.” diyen ATATÜRK’ün düşlerinden biri olan ulusal sanat, bu aydınlık yola başını koymuş iki ismin imzasıyla nefes alıyor, Türkiye’de ve dünyanın her yerinde nefes vermek üzere yollara düşüyor.

Emperyalist güçlerin ülkemizi paylaşmak isterken bozguna uğradığı Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının hemen ardından, “Asıl savaş şimdi başlıyor!” diyerek, bu büyük zaferin ekonomi, kültür – sanat ve eğitim gibi alanlardaki başarılarla taçlandırılması gerektiğinin altını çizen ATATÜRK’ün akıllı projeleri nelerdi? Nasıl bir devrimci politikayla Türkiye’nin çağdaş uygarlık düzeyine yükselmesini düşünüyordu?

FALİH RIFKI ATAY, “Çankaya” adlı yapıtında, “Gazi, yeni Türkiye’yi çocukluğundan beri kendi benliğinin dibinde yaratmaya başlamıştı. Öyle bir zekâ gibi, öyle bir düşünüş ve duyuş kabiliyeti gibi, onun sabrı ve enerjisi olmadıkça ona benzeyemeyiz.” demişti. Peki Atatürk’ün çocukluğundan beri içinde büyüttüğü devrimin sırları neydi? Bunları bugün –ne acıdır ki- adlarını bile anımsamadığımız hangi gizli kahramanlarla hayata geçirmeye çalışmıştı? Karşısına çıkan gerici ve bölücü engellerle nasıl mücadele vermişti? Cumhuriyetin ileri atılımları neden ve kimler tarafından durduruldu; bugün yeniden nasıl yaşama geçirilebilir?

İşte tüm bu soruların yanıtları, SİNAN MEYDAN’ın araştırmaları ve UTKU ERİŞİK’in sanatı ile büyülü bir anlatıma dönüşüyor, “K HARFİ YETERLİDİR” ile sahne üstünde görsel bir şölene dönüşüyor.

Cumhuriyet kazanımlarına daha çok gereksinim duyduğumuz, ATATÜRK’ü daha çok özlediğimiz bugünlerde, tarihin sanatla buluştuğu bu oyunla izleyici yeni bilgiler edinmenin mutluluğu ve bir Cumhuriyet bireyi olmanın onuruyla doluyor.
ATATÜRK’ümüze aydınlık Türkiye yolunda vaadettiklerimiz var; o vaatler gerçeğe döndüğünde “K. ATATÜRK” imzasını yüreğimizde taşımayı daha çok hak edeceğiz. Onun da dediği gibi, “Şimdilik K harfi yeterlidir”; imzanın geri kalanı O’nun ilke ve devrimlerini ne kadar sürdürebildiğimizle ilgilidir.

“K HARFİ YETERLİDİR”, bu tarihsel ve sanatsal sorumluluğu üstlenen iki saygıdeğer ismin, SİNAN MEYDAN ve UTKU ERİŞİK’in Türkiye’nin umut dolu yarınlarına armağanıdır.
İzlemeniz ve izletmeniz dileğiyle…

İZLEYİCİ GÖRÜŞLERİ

İçinde bulunduğumuz Türkiye ile o yokluk zamanındaki Türkiye’nin durumu ve maneviyat… Çok etkilendim. Teşekkür ederim.
SALİH ARIKOĞLU

Yaşattığınız bu harika geceden dolayı teşekkür ederiz.
MUSTAFA GÖK (Eğitim – İş Sendikası Aliağa Temsilcisi)

Atatürkçülüğü gerçek, üretken, bilimsel olarak anlattığınız için, bize dayatılan kalıpları kırdığınız için, yolumuzu ve zihnimizi aydınlattığınız için çok teşekkürler… İyi ki varsınız!
DİLEK AKAGÜN YILMAZ (CHP Eski Uşak Milletvekili)

Daha önce de, “Hoş Gelişler Ola” ve “Kan Ağlıyor Anadolu” adlı oyunlarınızı heyecanla izlemiştik. “K Harfi Yeterlidir”, diğer oyunlar gibi aynı heyecanı yaşattı. Böyle güzel bir oyundan dolayı Utku Bey’i kutlarım.
ERCAN UZUN (Eğitim – İş Sendikası Uşak Şube Başkanı)

O yürekten o yüce sese dökülen kelimeler… O, Mustafa Kemal vurgusuyla dolu haykırışlar… İçimde kor halde duran o yıllardır filizlenmiş ruh, sayenizde canlı ve aydınlık duracaktır. Yolunuzda öğrencilerimi aydınlatacağım yeminiyle, saygılar…
BARIŞ TURAN

Sevgili Utku Bey,
Sizin gibi sanatkâr, Atatürk sevdalısı insanı gördükçe benim umudum hiç bitmeyecek. Ve arkanda bizim gibi Atatürksever insanlar oldukça… Bu oyunda da sanatkârlığınızı gösterdiniz. Çok teşekkür ederim. Sevgi ve saygıyla…
BUKET TURAN

“Bu toprakların suyunu içip, ekmeğini yiyip, bu vatana düşman olanlarla savaşmak, herkesin olduğu gibi benim de boynumun borcudur” deyip, böyle bir dönemde yüreklice oyunlar sergileyen Sevgili Utku Erişik dostuma sonsuz teşekkürler… Yeni oyunlarda yine görüşmek üzere, sevgi ve saygılarımla…
NİHAT ÇETİN (Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şube Başkanı)

Halkı aydınlatma yolunda yılmadan çalışan ve bu uğurda mücadele veren Sayın Utku Bey! Varlığı bu ülke için bir zenginlik olan büyük tiyatro sanatçısı, çıktığın bu yolda başarılarının devamını diler, bu tiyatro ziyafeti için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Büyük yoldaşa sevgilerimle…
YAKUP YILMAZ (Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şube Yönetim Kurulu Üyesi)

Atatürk’ün aydınlattığı yolda ilerlemek için büyük çaba sarfeden, ancak zaman zaman bu yolda umutsuzluğa kapılan insanımıza aşıladığınız umut için sonsuz teşekkürler… Atatürk’ün dediği gibi, “Umutsuz durum yoktur, umutsuz insanlar vardır”… Bu yolda emeğiniz ve sanatınız, büyük bir saygıyı hak ediyor.
Prof. Dr. GÖKHAN ÖNEM (Denizli Tabip Odası Başkanı)

İyi ki bugün buraya gelmişim. Ve unutamayacağım bir anı yaşamışım. Aynı anda hem sevinç hem üzüntü yaşamak bu olsa gerek…
ASLI AÇIKGÖZ

Sevgili Utku Erişik,
Tarih can buldu sizinle… Sahnede devleştiniz! Bu ülke ne çektiyse, cücelerden çekti. Sizin gibi dev fikirleri üreten, yayan insanlara ihtiyacımız sonsuz. Sevgi ve saygılarımla…
ÖZLEM MEYDAN

Böylesi güzel bir organizasyonda emeği geçenlerin ellerinden öpüyoruz öncelikle. Kelimelerin dünyasından anlatamadığımız bir hisle boğazımız düğümlenerek ve gözyaşlarımızla izlediğimiz böylesi muhteşem gösteride Utku Bey’in ifade edişi ancak böyle güzel olabilirdi herhalde. Emeğinize ve yüreğinize sağlık… Başarılarınızın devamını dileriz. Sevgiyle kalın… İyi ki varsınız!
ENGİN ve ESRA ÖÇAL

Sevgili Utku Erişik,
Bu sahnede geçmişimizi, günümüzü hep aynı heyecanla bıkmadan, usanmadan yıllardır dile getiriyorsun, oynuyorsun. Kâh ağladık, kâh irkildik, kâh umutlandık… Zaten hep umutluyduk. Söz veriyoruz; imzayı tamamlayacağız, “K” harfini mahsun bırakmayacağız. Sevgiyle…
SİBEL KARAOĞLU

Sevgili Utku Erişik,
Cumhuriyetimizin kuruluş ve kurtuluş sürecini muhteşem bir şekilde sahneye koydun. Sanki tarihimiz sahnede tekrar canlandı. Duygu doluydu, gözlerimiz yaşararak izledik seni. Umarım verdiğin mesajlar yerine ulaşmıştır. Mücadele gücümüze güç katan tarihimize, bu tarihi yazanlara minnettarız. Bunu bize hatırlatan sana da minnettarız. Yolun açık olsun!
GÜNAY BİRECİK (Cumhuriyet Kadınları Derneği Maltepe Şube Başkanı)

Sevgili Utku Abi,
Yıllar geçtikçe oyunların daha enerjik, heyecanın daha çok, sesin daha gür hale geliyor. Büyük yüreğindeki alev topundan çıkan kıvılcımları aldık; içimizde bu kıvılcımları büyütüp birer alev topu haline getireceğiz. Bir Türk genci, bir Atatürk çocuğu olarak sözümüzdür! Selam ve sevgilerle…
SİNA BİRECİK