Kalpak

  Kapağı büyütmek için resme tıklayınız

2006’da Atatürk’ün “Fikirler ve devrimler sanatla yayılır.” sözünden yola çıkarak kurulan Tiyatro Birileri, bugüne dek 8 ülkede ve Türkiye’nin 72 iliyle birçok ilçesinde izleyiciyle buluştu.

Tiyatro Sanatçısı ve Yazar Utku Erişik‘in yazıp oynadığı “Hoş Gelişler Ola”, “Kan Ağlıyor Anadolu”, “K Harfi Yeterlidir.” ve “Veda Değil, Merhaba!” adlı oyunlar, Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk‘ün yaşamına dair değişik dönemleri ele alarak işleyen, bilinmeyen ayrıntılara inen, gizli kahramanları ortaya çıkaran, özgün tarzı ve belgesel nitelikli içerikleriyle izleyiciden tam not aldı. “Hoş Gelişler Ola” 2007’den, “Kan Ağlıyor Anadolu” 2012’den, “K Harfi Yeterlidir.” 2016’dan, “Veda Değil, Merhaba!” da 2018’den beri sahneleniyor ve bu sezon da sahnelenmeye devam edecek.

Tiyatro Birileri, bu dört oyunla yakaladığı nitelik çizgisini bu sezon yepyeni bir oyunla sürdürüyor. Yine Utku Erişik‘in yazıp yönettiği bu oyunda bu kez Utku Erişik‘in yanı sıra, Ebru Figen Erişik, Yeşim Solak ve Aytaç Solak da sahne alıyor. Yeni oyunu heyecanla bekleyen izleyiciler için perde bu sezon “KALPAK – Umudun Ezgisi” diye açılıyor.

Dünyanın en görkemli anti-emperyalist savaşı olarak gösterilen Kurtuluş Savaşımızın bir simgesi olan “kalpak”, Tiyatro Birileri‘nin yeni oyununa ad olurken, izleyiciyi yine keyifli, öğretici ve mesaj dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Utku Erişik, bilinen tek kişilik oyunlarından farklı olarak, bu kez izleyicisini dört kişilik oyuncu kadrosuyla selamlamakla birlikte, müzikal sahnelerin renklendirdiği bir Atatürk oyununa davet ediyor.

Hayır, “Atatürk‘ün sevdiği şarkılar” değil… Sahnede kurduğu bağlantılarla izleyicisini şaşırtan ve onlara eşsiz bilgiler sunan Utku Erişik, bu oyunuyla da izleyicisini şaşırtıyor. Bilinmeyenlere ışık tutan “KALPAK“, müzikal sahneleriyle tarihî bir oyunun nasıl ilgiyle ve heyecanla izlenebileceğini de gösteriyor. Sanatın iki muhteşem dalı olan tiyatro ve müzik iç içe geçerek, Atatürk‘ün aydınlık yolunda adım atıyor.

2013’te “Vardiya Bizde Platformu” ve 2018’de “Silifke Belediyesi Tiyatro Topluluğu” tarafından “Yılın Sanatçısı” olarak ödüllendirilen Utku Erişik, yazıp yönettiği bu oyunuyla Kurtuluş Savaşımızın mücadeleci duruşunu Cumhuriyetimizi kuran devrimci ruhla birleştirip, sanatın olmazsa olmazı dik duruşunu bir kez daha “KALPAK – Umudun Ezgisi” oyunuyla kanıtlıyor.

Ebru Figen Erişik, Yeşim Solak ve Aytaç Solak da, sahnede gösterdikleri üstün performanslarıyla, umutsuzluğun kol gezdiği bir coğrafyada Atatürk‘ün çocukları olarak umutsuz olmaya hakkımızın olmadığını, karanlığın ıssız uğultusunu delecek olan tek gücün “umudun ezgisi” olduğunu vurguluyor.

KALPAK“, Kurtuluş Savaşı’nda olanaksızlıklar içinde başarıyı yakalayanların ve Cumhuriyetin ilk yıllarında yoksulluk ve yoksunluklara rağmen onurlu duranların tiyatro oyunudur.

KALPAK“, müziğin diliyle tiyatronun dilinin ortak bir aydınlanma dilinde buluştuğu tiyatro oyunudur.

KALPAK“, popülist ve basmakalıp söylemlerle günü kurtaranların değil, önce Kuvayı Milliye’yi, sonra da 1923 Devrimi’ni içselleştirip yüreği korkusuzca atanların tiyatro oyunudur.

KALPAK“, sahnede iki perdelik ama sahneden inince ise bir ömürlük davanın, yani Mustafa Kemal Atatürk‘ün tiyatro oyunudur.