Kan Ağlıyor Anadolu

  Kapağı büyütmek için resme tıklayınız

Kan Ağlıyor Anadolu

Çanakkale’den Cumhuriyet’e
“istiklâl uğrunda, namus yolunda”
Fotoğraflar eşliğinde acı bir çığlık…
Vatan toprağının çığlığı…

KAN AĞLIYOR ANADOLU

Uygarlıklar beşiği Anadolu, dünyanın en trajik savaşlarından birine sahne olduğunda takvimler 1915 yılını gösteriyordu. Bir ulusun seferber olup, anaların “kınalı kuzu”ları ardından “Vatan sağolsun!” diye haykırdığı yerin adı oldu Çanakkale… O ağıtlarla birlikte “ölmeden mezara koyulan”ların yazdığı tarihin adı oldu Çanakkale… “Hasta Adam” olarak görülen ve hazin bir sona doğru giden Osmanlı Devleti’nin içinde hâlâ büyük bir ulusun var olduğunu, o ulusun tarih sahnesinden kendisini silecek olanlara karşı hâlâ dimdik ayakta durduğunu gösterdiği yerin adı oldu Çanakkale… O büyük ulus ki, “bitti” denilen yerde “bitmedim” diyen, “yaktık” dedikleri yerde küllerinden yeniden doğan bir mucizenin altına onur dolu imzasını attı.

 

Müttefik Devletler ile birlikte tüm dünya, yalnızca “Çanakkale geçilmez!” gerçeğiyle tanışmadı bu savaşta; ulusunun binlerce yıllık tarihinin içinden damla damla süzülüp birikmiş güzelliğiyle, yiğitliğiyle, zekâsıyla ve kocaman yüreğiyle Mustafa Kemal ile de hiç ummadığı bir anda tanıştı.

 

Yedi sezondur Türkiye’de 71 il merkezi ve birçok ilçede, KKTC ve Almanya başta olmak üzere yurtdışında birçok noktada 600’e yakın kez sahnelenerek efsaneleşen “Hoş Gelişler Ola” adlı oyunun yazarı ve oyuncusu Utku Erişik, yeni oyununda bu kez “Kan Ağlıyor Anadolu” diyor. Çanakkale Savaşları’nın, Kurtuluş Savaşı’mızın ve sonrasında kurulan Cumhuriyet’imizin gizli kalmış ayrıntılarının izini sürüyor bir kez daha… Gündeme getirilmemiş bilgileriyle, raflarda bıraktırılmış fotoğrafları ve belgeleriyle muhteşem bir arşiv çalışmasını sahneye taşıyor.

 

Kan Ağlıyor Anadolu”, iki saat süren, iki perdelik bir ağıt… Kalpağı gül oyalıların ağıdı, 15’lilerin ağıdı, “Gençliğim eyvah!” diyenlerin ağıdı, bu zorlu günlerinde düşmanın bile saygı dolu takdirlerini kazanan Türk ulusunun ağıdı… “İstiklâl uğrunda, namus yolunda” fotoğraflarla acı bir çığlık… Vatan toprağının çığlığı…

 

“Mustafa Kemal’in Sanat Cephesi”nin cesur neferlerinden Tiyatro Sanatçısı Utku Erişik’in, dünkü bu ağıtların bugün de sürdüğünü, Anadolu’nun kan ağlamaya nasıl devam ettiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne serdiği, dün ile bugün arasında usta işi bir köprü kurduğu ve adeta Mustafa Kemal’in sahnedeki sesi olduğu bu oyununu kaçırmayın…

 

“Ankara’nın taştır yolu / Her tarafı düşman dolu / Artık yetiş Kemal Paşa / Kan ağlıyor Anadolu!”

 

İZLEYİCİ DEFTERİMİZDEN

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün sanat cephesinin en ön safında yiğitçe kavga veren Utku Erişik, her oyununda “bir ileri” daha gidiyor. Son olarak “Kan Ağlıyor Anadolu”da da bilgilendiriyor, anımsatıyor, düşündürüyor, hüzünlendiriyor. Bunu da Cumhuriyet’in memnun, mesut, muvaffak olması için yapıyor. Utku’nun bu gözüpek mücadelesi, zafere yürüyenlerin sanatını ortaya koyuyor.

BARIŞ DOSTER, Siyasetbilimci-Yazar

 

Ulu Önder Atatürk’ün isminin, eserlerinin ve devrimlerinin silinmek istendiği bir ortamda boyu kadar yüreği olan değerli sanatçımız Utku Erişik’i gönülden kutlarım. İzlerken göğüs kafesim daraldı, hüzünlendim, onur duydum. Atatürk’ün sözünü hatırladım:

“Milletvekili olabilirsiniz, bakan, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz; ama sanatçı olamazsınız!”

Utku Bey’i zor olanı seçtiği için bir kez daha kutlarım. Ben kolay olanı seçtim, milletvekili oldum. Benim milletvekilliğim bir gün bitecek; ama Utku Bey’in sanatçılığı yaşamı boyunca devam edecek. Bizi buluşturan tüm dostlara teşekkür etmeyi zevkli bir görev kabul ediyorum. Saygıyla…

MEHMET SİYAM KESİMOĞLU, CHP Kırklareli Milletvekili

 

Sevgili Utku, iyi ki varsın ve iyi ki karanlığın zaptedemediği adamsın!

FÜSUN ÜSTERE, Cumhuriyet Kadınları Derneği Karşıya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi

 

Sevgili Utku Erişik,

Çanakkale olmasaydı, Anadolu vatanımız olmazdı. Ege toprağımız olamaz, biz de Ödemiş’te ilk kurşunu atamazdık. Bütün bunlar üç saat boyunca ancak bu kadar mükemmel anlatılabilirdi. Bütün bunları nefesimizi tutarak, yüreğimiz titreyerek izledik. Sizin gibi güzel insanlar, en eski sanat olan tiyatroya yakışıyorsunuz. Ödemiş’te sizi ağırlamak ayrıcalıktı. Ödemişliler adına şükran duygularımı lütfen kabul edin…

BEKİR KESKİN, İzmir Ödemiş Belediye Başkanı

 

Sevgili Utku Kardeşim,

Dün gece tek başınıza sergilediğiniz o muhteşem oyunun tesirinden hâlâ daha kurtulamadık. Ülkemize gerçekten de sizin gibi birileri lazım. Oyundan, “Yanıbaşımızda bizlerden olanlar da var!” diyerek, büyük bir moralle ayrıldık. Ayrıca, Vardiya Bizde ekibini can-ı yürekten ağırlama nezaketini gösterdiğiniz için de arkadaşlarım adına sonsuz teşekkürlerimi sunmak isterim. Sizi çok seviyoruz. Her birimizi, gönüllü birer Utku Erişik hayranı olarak kabul edin. Ulaştığımız her yerde sizi ve oyununuzu anlatacağız.

NİLGÜL DOĞAN, Vardiya Bizde Platformu Sözcüsü

 

Sevgili Utku Erişik,

Toroslar’ın yiğit çocuğu, senin gibi cesur bir Kemalist sanatçının varlığı ülkemiz için öyle güzel ki… Bu akşam Hamburg’da bir fırtına estirdin. Anadolu bir kez daha kan ağlarken, onun gözyaşını silecek bir umut çiçeğisin sen; Anadolu’nun üstüne karanlıklar çökerken, o karanlığa meydan okuyan bir güneşsin sen. Yönetim kurulu kararımızla, derneğimizin “onursal üye”si yaptık seni; çünkü bağrımıza bastığımız Utku’muz oldun, ciğerimize çektiğimiz nefesimiz oldunç

ENGİN BİRSEN ÇELİK, Hamburg Türk Kadınları Kültür Derneği Başkanı

 

Sevgili Utku,

Geçmişte olduğu gibi bugün de emperyalizmin oyunlarıyla karşı karşıyayız. Bu zor günlerde nasıl bir özveriyle çalışılması gerektiğininin en güzel örneğini sergiledin, önceki oyununda olduğu gibi bu oyunda da bizi duygulandırdın ve bir o kadar da güç kattın. Tuttuğun yolda daha nice başarılara ulaşmanı diliyorum yolun açık olsun, yolumuz açık olsun.

ZEHRA EKİNCİ, Yurttaşlık Hareketi Derneği Genel Başkanı

 

Mustafa Kemal’in Yürekli Çocuğu,

Bu enerji bu inanç ve bu vatanseverlik sende oldukça, o “yörük çadırının” dumanı tütüyor demektir. Anadolu’yu dolaşıp tarihin karanlığında kalan, çok da bilinen o duygusal öyküleri sen anlattıkça yüreğimize su serpiliyor. Şunu bil ki; Atamız yaptıklarını görüp mutlaka sana “Aferin Çocuk” diyordur. Seni tanımaktan gurur duyuyoruz ne olursa olsun durmayacağını biliyoruz. Sonsuz sevgiler..

ZAFER FORTACI, Yurttaşlık Hareketi Derneği Genel Sekreteri

 

Can çocuk, müthiş genç Utku’ya,

Seni sözcüklerle anlatmak o kadar zor ki… Ben ki yazmaya alışkın ve de hızlı üretmeye hazır biri olduğum halde ne desem eksik kalır ülkem ve ülkem insanı için tek ve vazgeçilmez bir yürek, bir enerji, bir gurursun. Seni çoğaltmak gerek ama inancım o ki senin yüreğinde daha bilmediğimiz niceleri var. Bunun içindir ki; umudumuz asla kaybolmuyor. Sen çok yaşa sevgili çocuk!

DENİZ BANOĞLU, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı – Çevirmen

 

Bugün bu oyunu izlemeyenler çok şey kaçırdılar. Çanakkale ruhu bundan güzel anlatılamazdı. Size çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

NURSEN KARACA, Atatürkçü Düşünce Derneği Torbalı Şube Başkanı

 

Kocaman Türkiye yürekli insan, yüreğine sağlık Utku Erişik!

NURETTİN CELEP, Tokat Değirmenli Belediye Başkanı

 

Bugün bu salonda olmayanlar çok şeyden mahrum kaldılar. Emekli bir tarih öğretmeni olarak bildiğim şeyleri Utku Bey’in ağzından duymak bir başka güzeldi. Yüreği, dili cesur bu büyük sanatçıyı ilçemizle buluşturmaktan son derece mutluyuz.

GÜNAY ÖZBEK, Atatürkçü Düşünce Derneği Tire Şube Başkanı

 

Sevgili Utku Erişik,

Oyununu coşku ve heyecan ile öğrenerek, övünerek izledik. Zaman zaman göz yaşları içinde… İstiklâl Savaşı gibi, Çanakkale Savaşı’nın kahramanlarını o unutulmaz insanları bize yeniden tanıttın. Senin gibi Mustafa Kemal çocukları var oldukça umutsuzluğa düşmeyeceğiz. Bu kuşatmayı mutlaka yaracağız, o günlerde birlikte olmak dileğiyle seni ve yardımcılarını yürekten kutluyorum. Anadolu turneni de heyecanla izleyeceğiz. En iyi dileklerimle seni sevgi ile kucaklıyorum.

Prof. Dr. COŞKUN ÖZDEMİR, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı

 

Sevgili Utku Erişik dostum,

Yüreğine sağlık, bu oyuna seyirci kalınmaz. Sen sahnede oyun oynamıyorsun, Türkiye üzerinde oynanan oyunları gözler önüne seriyorsun, tarih anlatmıyorsun, bugün yaşananları ve  yarın yaşanacakları tarihi anektotlarla yüreklere kazıyorsun. Oyunu izlemek isteyenlere bir tavsiyem var: Yanınıza mendil almayı unutmayın!

ADNAN TÜRKKAN, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni

 

Sevgili Utku Erişik,

Senin gibi yürekli bir Mustafa Kemal çocuğunu tanımış olmaktan ve seni izlemekten daima mutluluk duyduk, gurur duyduk. Yolun açık olsun!

HAYAT AKGÜN, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Marmaris Şubesi Eski Başkanı

 

Sevgili Utku,

Oyunlarından aldığım zevk bizlere mücadele azmi veriyor. Hep birlikte örgütlü mücadele ile yine emperyalizme gerekli dersi vereceğiz. Bu yolda hepimize çok büyük görevler düşüyor, Atatürk’ün izinde hep beraber nice başarılarda buluşmak üzere… Sevgiler,selamlar…

SUAY KARAMAN, ADD Eski Genel Sekreteri, TÜMÖD Genel Sekreteri

 

Bize bu vatanı vatan yapan Çanakkale şehitlerini anlattığınız için size çok teşekkür ederiz. Bu vatan kolay kazanılmadı, kolay kaybedilmeyecek! “Yeniden Kuvayı Milliye!” diyorum. Emeğinize sağlık… Sizi tekrar aramızda görmek umuduyla…

HİKMET GÜRİŞ, Atatürkçü Düşünce Derneği Ödemiş Şube Başkanı

 

Çanakkale Destanı’nın ruhunu, direnişini bizlere yeniden hatırlattığınız için teşekkür ederiz. Türk ulusunun gönlünde Anafartalar Kahramanı olarak doğan, Milli Mücadele ile yücelen Mustafa Kemal Atatürk’ü  Çanakkale’de yok etmeye çalışanlara verilen en güzel ve en anlamlı cevabınız için emeğinize, yüreğinize sağlık!

GÜLİZAR BİÇER KARACA, Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şube Başkanı

 

Sevgili Utku Erişik,

Seni tanımaktan son derece mutluyum. Emeğine, yüreğine sağlık… Bu ülke, senin gibi gençlerle geleceğe doğru emin adımlarla yürüyecektir.

MUALLA ORMAN, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Balıkesir Şube Başkanı

 

Muhteşem bir gösteriydi. Üç saat boyunca büyük keyif aldım, coşkuyla doldum, birçok öykü öğrendim ve çok duygulandım. Kutlarım… Keşke tüm üniversitelerde bu gösteri sahnelenebilse…

YILDIRIM KOÇ, Aydınlık Gazetesi Yazarı

 

Niğde’ye geldiğiniz için çok teşekkür ederiz. Her zamanki gibi bugün tekrar Anadolu kadını olduğum için gurur duydum!

HANDE CENGİZELİM, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Niğde Şubesi Gençlik Birimi Kolaylaştırıcısı

 

Anadolu coğrafyasında hain emellerinden hiçbir zaman vazgeçmek istemeyen emperyalizm ve işbirlikçilerinin Çanakkale’de yediği tokat hala kafalarından silinmedi. Siz, unutturulmak için büyük çaba harcanan değerlerimizi bir kez daha hatırlattınız izleyicilere. Görevlerimizi bir kez daha gözler önüne serdiniz. Yüreğine sağlık, volkan yürekli dostum!

OSMAN KANDEMİR, Eğitim-İş Sendikası Genel Merkez MYK Üyesi

 

Mustafa Kemal’in yürekli çocuğu Utku Bey,

Bizi kendimize getirdiniz umarım yarın unutmayız,yüreğinizdeki Kemalist ateşin sönmemesini dilerim. Sevgiler…

GÜLHAN CEHİZ, Sakarya CHP İl Saymanı

 

Benliğimizi bize hissettiren, vatansever, ulusalcı, gerçek Türk Utku Erişik!… Bize tarihimizi yeniden öğreten, yanlışlarımızı düzelten, tiyatronun prensi Utku Erişik!… Bana muhteşem bir duygu seli yaşattınız. Tekrar görüşmek dileğiyle…

HAYAT HARPUTLU ASKAR, İşçi Partisi Burdur İl Başkanı

 

Çanakkale Savaşı’ndaki o yüksek ruhu yani Mustafa Kemal ruhu ancak bu kadar muhteşem anlatılabilirdi. Oynanan bir tiyatro oyunu değil, Türkiye’nin gerçeklerini göstermedir… Sizin gibi “gerçek sanatçı”lara bu ülkenin gerçekten çok ihtiyacı var. Yüreğinize sağlık!

BARIŞ ÖZER, Türkiye Gençlik Birliği İskenderun Şube Başkanı

 

Sayın Utku Erişik,

Aksaray’daki gösteriniz, korkusuzca ve bilgi dolu sunumuz bizi fazlasıyla memnun etti. Yüreğinize sağlık!…

HÜSEYİN AKSU, Atatürkçü Düşünce Derneği Aksaray Şube Başkanı

 

Tiyatro Birileri’nin her eseri, insanlarımızın kültürel seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Öte yandan ateşten bir şamar gibi de işbirlikçilerin suratlarında şaklıyor. Büyük bir emek… Teşekkür ederiz.

FATİH ÖZCAN, Emekli-Sen Sendikası Burdur İl Başkanı

 

Değerli Utku Erişik,

Bizleri bu gece çok onurlandırdınız. İkinci defa gelerek bizleri aydınlattığınız ve güzel duygular yaşattığınız için çok teşekkür ederim. Bir kez daha geçmişimiz, tarihimiz ve Atamızla gururlandık. Umarım bir daha evsahipliği yaparız size, bunu çok isteriz. Derneğim, yönetim kurulum ve tüm Çivril halkı adına teşekkürler…

NURİ ÖZEN, Atatürkçü Düşünce Derneği Çivril Şube Başkanı

 

Bilmediğim şeyleri öğrendiğim, bildiğim şeyleri farklı ve ilginç bir bakış açısıyla yakaladığım bir oyundu. Sanatçının ne olduğu hakkında gerçek bir yüz ve karakter ortaya koyuyor. Onu izlerken etkilenmemek elde değil. İçe işleyişi, bir şairin şiirini yazarken sözcükleri ince ince seçmesi gibi… Rahatsız eden ve “Hadi!” dedirten her cümle ve duygunuz için teşekkürler!

YUNUS ÖZGÜR YILDIRIM, Türkiye Gençlik Birliği İskenderun Şube Eğitim Sorumlusu

 

Yedi düvele karşı verilen ulusal mücadele ve sonucunda gelen kurtuluşu bugün emperyalizmin yerli işbirlikçilerine de verdiğimizde başarıya mutlaka ulaşacağız. Bu oyunda gösterdiğiniz ışıkla bu emperyalist uşaklara karşı başarıya ulaşacağımıza eminim. Teşekkürler, emeğinize sağlık!

ÜMİT KURT, CHP Turhal İlçe Sekreteri

 

Değerli Kardeşim Utku Erişik,

Sizi Fatsa’da ikinci kez ağırlamaktan bir kez daha onur duydum. Bu gece Çanakkale’yi bir kez daha hissettik, yaşadık, duygulandık. Yokluktan, yoksulluktan kaybedilmiş coğrafyadan bugüne gelişimizi hatırlattın; bizleri utandırdın. Varlığın ve bolluğun içinde ne kadar cehaletle yaşadığımızı hatırlattın. Salonu duygulandırdın, hepimizi ağlattın, kendimizi sorgulattın. Teşekkürler… Sizleri Fatsa’da tekrar ağırlamayı çok isterim. Selam ve sevgiyle…

KÖKSAL ÇITAK, Eğitim-İş Sendikası Fatsa İlçe Temsilcisi

 

Sevgili Utku Bey,

Aydınlık yarınlara ulaşma inancımızı tarihin karanlık sayfalarını aydınlatarak geçmişin gölgede kalan herkes tarafından bilinmesini sağladığınız gösterilerinizden dolayı sizi yürekten kutlarım. İnsanları aydınlatmak görevinde sizlere ihtiyacımız var.

AHMET BOZDEMİR, Eğitim-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı

 

Muhalif, isyancı, devrimci bir yürek… İki saate sığdırılan görkemli bir tarih… Yanlışın yakasına yapışan bir cesaret… Entelektüel bir birikim, duru bir anlatım, dik bir duruş, tadına doyulmaz bir tarih ziyafeti… Tiyatroya tutkun, devrimlere tutkun, en çok da Atatürk’e tutkun genç sanatçı Utku Erişik’e sadece teşekkür edilir… İzleyin göreceksiniz…

NEŞE DOSTER, Eğitimci-Yazar

 

Sevgili Utku Bey,

Ülkemin içinde bulunduğu hiç de içaçıcı olmayan bu günlerde, ulusala çığlık atan oyununuzu içtenlikle izledim. Bazılarının cesaret edemediği tümceleri sıralayarak, 10 yıldır yapılamayan söylemleriniz başkalarına da örnek olur dileklerimle…

SOYDAN SILAY, DSP Genel Başkan Yardımcısı

 

Sevgili Utku Bey,

Tarihimize sahip çıkarak ulusal ve millî değerlerimizi insanlara anlatmak, gerçekleri söylemek Mustafa Kemal’e sahip çıkmak kadar önemli bir iştir. Duygularımızı ve milli bilincimizi insanların içinde uyandırdığınız için teşekkür ederiz. Sizin gibi onurlu ve ulusalcı insanların aramızda olmasını dilerim.

İREM ÇAKIR, Çanakkale On Sekiz Mart Üni. Biga İ.İ.B.F. Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı

 

Sevgili Utku Bey,

Muhteşem oyununuzda sonra sizi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Çok duygulu anlar yaşattınız bize, sizi unutmayacağız. Başarılarınızın devamını dilerim.

GÖKAY BULUT, Çan ADD Şube Başkanı