Veda Değil, Merhaba!

  Kapağı büyütmek için resme tıklayınız

Anıtkabir’de Aslanlı Yol’da yürümeye başladığınızda sağ tarafta bir “İstiklâl Kulesi” yükselir. Kulenin üzerinde Atatürk’ün 1927 yılında söylediği şu sözler yazılıdır:

“İnsaf ve merhamet dilenmek gibi bir prensip yoktur. Türk ulusu, Türkiye’nin gelecekteki çocukları, bunu bir an hatırdan çıkarmamalıdır.”

Kule üzerindeki Zühtü Müridoğlu imzalı kabartmada ise, iki eliyle kılıç tutan bir Türk genci ve onun yanındaki kayada duran bir kartal figürü vardır. “Kartal” bağımsızlığı, “iki eliyle kılıç tutan genç” ise o bağımsızlık için savaşan ulusumuzu temsil eder.

İnsaf ve merhamet dilenmektense, bağımsızlığı için savaşmayı ana ilke olarak öğütleyen Atatürk’e veda etmek, O’nun bir gün ölmesini bekleyenler için en büyük mutluluktur. Atatürk’e “Elveda!” demek, bu kabartmadaki bağımsızlık simgesi kartalın kanatlarının kırılması, Türk gencinin de bağımsızlık aşkının biterek elindeki kılıcı bırakması demektir.

Böyle adam gibi bir adama, “veda” edilmez, olsa olsa her sabah yeni bir güne başlanırken “MERHABA!” denir.

Hoş Gelişler Ola” ve “Kan Ağlıyor Anadolu” adlı oyunlarıyla Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşları hakkında bilinmeyen birçok ayrıntıyı tiyatro sahnesine taşıyan, en son Tarihçi – Yazar Sinan Meydan’ın yapıtlarından uyarladığı “K Harfi Yeterlidir” adlı oyunu ile izleyiciyi selamlayan Tiyatro Sanatçısı – Yazar Utku Erişik, şimdi de “Veda Değil, Merhaba!” adlı tek kişilik oyunuyla tiyatro perdesini aralıyor.

Veda Değil, Merhaba!”, günden güne söyledikleri ve yaptıkları daha iyi anlaşılan, anlaşıldıkça özlemi artan, ulusal duruşu ile evrensel öğretileri yakalama başarısını gösteren, emperyalizm kıskacı altındaki tüm uluslara kurtuluş reçetesini sunmaya devam eden, kısacası takvimler 10 Kasım 1938’de “öldüğünü” söylese de, bir ulusun yüreğinde ölümsüzlüğü yakalayan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sanatla selamlayan bir oyun…

“Vardiya Bizde Platformu” tarafından 2013’te “Yılın Sanatçısı” seçilen Utku Erişik’in sanatıyla yükselttiği ses, yine bilinmeyenleri gündeme getirecek, bilinenleri dünden bugüne köprü yapacak ve doyumsuz bir mutluluğu tarifsiz bir gurura bağlayacak.

Bu oyun, 10 Kasım 1938 gününün yüreğimizde bıraktığı acıyı, 80 yıl sonra bile sıcaklığını yitirmemiş, içtenlikle söylenen bir “Merhaba!”ya dönüştürecek.

İzlemeniz ve izletmeniz dileğiyle…

 

İZLEYİCİ GÖRÜŞLERİ

Dernek olarak düzenlediğimiz Ata’mızı anma etkinliğinde “Veda Değil, Merhaba!” dedi Utku Erişik… Bizlerle tarihî bir yolculuğa çıktı. Her zamanki gibi olayları o kadar akıllıca bağladı ki, merakla “Nereye götürüyor bizi?” derken yeni bilgilerle besledi ve hiç beklemediğimiz çok önemli, bilmediğimiz yerlere geldik. Bence Utku Erişik’i sahnede yaşamak, iki saat boyunca öğrenmek, duygu ve gurur dolu anlar yaşamaktır. Iyi ki varsın sevgili Utku Erişik!… Lütfen gençlerimize örnek olmaya ve bilgini bizlerle paylaşmaya devam et…

GÖNÜL KÖKSAL (Stuttgart Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı)

 

Yıllardır ilk kez gözyaşlarım onurla aktı. İnanıyorum, yarınlar aydınlanacak; dilerim, bir kıvılcım da benden olsun.

SEVGİ ÖZYEĞİN

 

O’nu çok özledik! Tekrar Atatürk’lü günlerde buluşmak dileğiyle… Size çok ama çok ihtiyacı var çocuklarımızın…

SABİHA GÜLTEKİN

 

Oyunu izlerken ağlamadım. Emperyalist işgale uğramış bir milletin tam bağımsızlığı ve cumhuriyet devrimlerini gerçekleştirmek için çelik gibi bir irade göstererek, tam bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti kurdular. İşte bu irade ve kararlılık karşısında ağlanmaz, görev çıkarılır.

Sevgili Utku Erişik, birçoğumuzun bildiği ama bilince çıkarmadığı olguları ustaca derleyip günümüz şartlarına uyarlayarak önemli dersler veriyor. “Fikri hür, vicdanı hür” nesiller için, “fikri hür, vicdanı hür” yetişkinlere ihtiyaç var.

Salon doldu, oturacak yer kalmadı; yedek sandalyelerin tamamı aralara kondu, bazıları ayakta kaldı, biraz eleştiri aldık. Oyuna ara verildiğinde ise, seyirciler sıkışıklığı ve ayakta izlemeyi unutmuş, oldukça rahatlamış ve duygularını birbirine aktarıyorlardı! Öyle ya, küllerinden yeniden yaratılan bir mücadele sanatla anlatılıyor; sanatın dayanılmaz gücü bu olsa gerek… Teşekkürler Utku Erişik, teşekkürler sahne gerisindeki Ebru Erişik…

ZUHAL BAŞ (Cumhuriyet Kadınları Derneği İzmir Şubesi Başkanı)

 

Bu kadar yüksek bir performans görmedim. Üç saatlik bir sürede yüksek tempoda tarihimizin önemli detaylarını bu kadar güzel ve etkili anlatılabilirdi. Muhteşemdi!

ÖZLEM GÖKTOĞAN

 

Mustafa Kemal’in aydınlık düşüncelerini benimsediğim bu hayat yolumda daha da aydınlık günler için umudumu yenilememe fırsat veren ve eğiten harika bir oyundu. Emeğiniz için teşekkürler…

BERİL ÖZMEN

 

Atatürk’ün Yürekli Çocuğu, Sevgili Kardeşim Utku,

Bugüne kadar sahnelemiş olduğun tüm oyunları, bazılarını iki kere olmak üzere, her seferinde yüreğim ağzımda, bazen üzgün, bazen de “Neden bunları bilmiyorum?” diye hüzünlenerek izledim. Bugün yine her zamanki gibi muhteşem bir gösteriyle “Veda Değil, Merhaba!” dedin. Aynı coşkuyla!… Kalemine, yüreğine ve emeğine sağlık… Çok güzel ve duygulu anlar yaşattığın için, kendimizi sorgulamamızı sağladığın için ne kadar teşekkür etsem az… Daha birçok güzel esere imza atacağın bilinciyle, heyecanla bekliyorum. Gençlerin ve çocukların örnek aldığı bir vatansever olarak tarihe geçeceksin. Yolun açık olsun… Umut ettiğin, umut ettiğimiz bir Türkiye’de buluşmak dileğiyle, sevgiler!

ELİF ÖZEL İSMAİLOĞLU (Stuttgart Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Üyesi)

 

Utku Erişik’i ikinci kez izleme imkânım oldu, çok keyifli idi, mutlu oldum. Karşıyaka’mızda da izlemek isteriz.

HALİT ŞAHİN (Karşıyaka Kent Konseyi Kültür Sanat Eğitim Başkanı)

 

Mustafa Kemal’in yürekli oğlu! O, sizi tanısa, en çok sizinle gurur duyardı, bizler gibi. Emeğinize, yüreğinize sağlık… Sevgi ve saygılarımla…

JANSET KANDEMİR

 

Biz Utku’yu Aydın’dan defalarca izlemeye geldik, her geldiğimizde ayrı bir coşkuyla izledik ve Aydın’a döndük. Yine öyle bir gündü ve çok teşekkür ederiz, Aydın’a da bekleriz. Her dinlediğimde, her izlediğimde ayrı keyif alıyorum; ama aynı zamanda çok üzülüyorum. Üzülüyorum; çünkü tarihim ve geçmişimle ilgili ne kadar az şey biliyormuşum… Ve biz neden böyle güzelliklere sahip çıkamadık? Seni seviyoruz Utku…

SEVİM ve ÖZHAN OĞUZ

 

Kurtuluş Savaşı’nda ve cumhuriyet Türkiye’sinin yaratılmasında büyük kahramanlıklar gösteren bir milletin evladı olmaktan gurur duyuyorum. Bunu bizlere yeniden coşkulu bir şekilde hatırlatan değerli Utku Erişik’e teşekkür ederim.

MÜNEVVER GÜLEÇ (Cumhuriyet Kadınları Derneği Buca Şubesi Başkanı)

 

Sayın Utku Erişik,

Bize bu güzel tiyatro gösterinizi seyrettirme şerefinde bulundurduğunuz için size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bize var olan Atatürkçü duygularımızı hatırlatıp, onları daha alevlendirmemize sebep oldunuz. Size ne kadar minnettar olduğumu bu sayfalara sığdıramam. Her gününüz bir öncekinden daha güzel ve Atatürkçü geçirmeniz dileğiyle…

ŞEFİKA KÜÇÜKOĞLU

 

Utku Erişik dendiğinde aklıma; sahnede devleşen, hayranlıkla izlenirken bilgi saçan, Atatürk yürekli genç bir adam geliyor. Seni tanıdığım için şanslı, mutlu ve gururluyum.

ULVİYE KARAMEHMETOĞLU (Emekli Türkçe Öğretmeni)

 

Sevgili Utku Erişik’in yazıp oynadığı “Veda Değil, Merhaba!” adlı oyunu izlerken, göz yaşlarımı tutamadım. Tek kişilik bir tiyatro oyunu ancak bu kadar güzel oynanabilir!… Gerçekleri sahne üzerinde korkusuzca sergileyen, doğruları anlatmaktan hiç çekinmeyen Sevgili Utku Erişik’in bu oyununu herkes izlemeli. Bu muhteşem oyun için sonsuz teşekkürler… Emeğine, yüreğine sağlık Utku Erişik!

ALAATTİN GÜNEŞ (Memmingen Atatürkçü Düşünce Derneği Kurucu Başkanı)

 

Muhteşem bir araştırma, öğretici bir sunum, süper performans! Dinlerken, seyrederken nefesim kesildi. Binlerce teşekkürler!

MAZLUME KORKUTAN (Cumhuriyet Kadınları Derneği İzmir Şubesi Saymanı)

 

İnsan hayatında bazı dönüm noktaları vardır. Benim hayatımın dönüm noktası da, seni tanımak oldu. Memleket meselesi, Millî Mücadele ne demekmiş, senden öğrendim. Farkındalığımı artıran en önemli etken, senin o kocaman yüreğin. Ben gerçek bir sanatçı, gerçek bir Atatürkçü, gerçek bir memleket sevdalısı tanıdım. Ailemden sonra tanrının bana hediyesi sensin. Ülkemiz adına girdiğin bu mücadeleye bizleri de kattın ve çığ gibi büyüyerek aydınlanan bir nesle imzanı attın. Memleket adına girdiğim bu mücadeleden bize gerçek bir sanatçı ve yazar nasıl olunur gösterdiğin için seninle gurur duyuyorum. Tarihi anlamamı, sevmemi, sorgulamamı ve öğrendiklerimde karşılaştırma yapmamı sağlayan, bana devrimci bir ruh veren tek kişilik dev ordu! “Adam” kelimesinin ete kemiğe bürünmüş hali, iyi ki varsın Utku Erişik!

MELEK TOSUN

 

Utku Erişik, “Veda Değil, Merhaba!” oyununda bize hem dünya hem Türkiye tarihinde iz bırakmış değerli isimleri hatırlattı, bizi uyardı ve düşündürdü; ama her şeyden önce bize umut verdi. Bize, değerli isimlerin aramızdan ayrılmasını veda olarak görmememizi, onları fikirleriyle yaşatmaya devam etmemizi, yani onlara her zaman “Merhaba!” dememizi söyledi. Anlattığı hikâyelerde anti-emperyalizmi insanlığın ortak çabası olarak vurgulayan Utku Erişik, aynı zamanda millî değerlerimize sahip çıkmamızın da önemli olduğunu savundu. Utku Erişik, etkileyici anlatımıyla hepimizi büyüledi. Yürekli anlatımından dolayı kendisine teşekkür ederiz.

SİMGE ve FATİH KURT (Augsburg Ata Sanat Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri)

 

Çok güzeldi, geldiğime çok memnun kaldım.

FERİD SÜT

Her oyunuyla bambaşka bir heyecana sürüklüyor bizi Utku Erişik. İlgiyi ve bu heyecanı tüm oyun boyunca zirvede tutmayı nasıl başarıyor? Bence bu sorunun yanıtı, onun Atatürk’e olan aşkla dolu bağlılığında gizli… İzleyiciye o aşkı öyle hissettiriyor ki, bir anda kendinizi Utku Erişik’in anlattığı kişilerin ve olayların içinde buluyorsunuz. Ve üstelik kendisi de orada; yani sahnede değil, anlattığı kişilerin yanı başında, olayların tam ortasında… Sahne sanatlarında “Oynamıyor, yaşıyor!” denilen durum bu olsa gerek! Yine baştan sona bir şölen, yine baştan sona bir ders! Utku Erişik’in izleyicileri anlayacaktır; yine bir Utku Erişik klasiği daha! Merhaba Mustafa Kemal Paşa, merhaba!

ENGİN BİRSEN ÇELİK (Hamburg Türk Kadınları Kültür Derneği Başkanı)

 

Utku Abi, bugün karşımıza yepyeni bir oyunla çıktın, bu geceyi asla unutmayacağım. Biz çocuklara bir sürü şey öğretip, bizi etkilediniz. Başarılarınızın devamını dilerim.

SEFA MERT (Atatürk İlkokulu, 4/E)

 

Utku Bey, sizinle yine muhteşem, ruh dolu bir başka buluşmaydı. Yine karanlıktan çekip çıkardığınız yaşantılarla içimize dokundunuz. İyi ki varsınız!

GÜLSEN ADA

 

“VEDA DEĞİL, MERHABA!” galasını izledik. Son koltuğuna kadar dolu bir salonda nefes almadan izleyen bir seyirci karşısında, keza nefes almadan oynayan büyük usta Utku Erişik. 7’den 70’e herkesin dikkatle izlediği oyunda, her defasında olduğu gibi yine çok sayıda yeni bilgi ve belgeler edindiğimiz bir gala oldu. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün neden unutulmaz olduğunu bir kez daha anladık. Muhteşem bir gösteriydi vesselam. Sevgili Utku kardeşimin son bölümde; Yalova’daki Ata yadigarı “Yürüyen Köşk”ten ve bu doğa-çevre sembolü eser için beste yapan ünlü piyanist Fazıl Say’dan söz etmesi güzel bir sürpriz oldu..Yeni bilgilere “veda etmek” yerine “merhaba” diyerek salondan ayrıldık. Başta CKD olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

METİN ERDOĞAN

 

Her izlediğimde ayrı bir duygu seli… Atatürk, vatan sevgisi ve bu ülkenin nasıl kurulduğunu en güzel biçimde anlatan Utku Erişik, teşekkürler… İyi ki varsınız!

BİJEN BAYACAN

 

Sizi tanıdığıma ve bu akşam buraya geldiğime çok mutluyum.

KEMANCI MUSTAFA (Augsburg)

 

Öğretmenlerin Öğretmeni Utku Erişik,

Ne mutlu sizinle 2011 yılında tanıştım. Ne mutlu bana, sizi izledim ve daha bilmediğim neler neler öğrendim sayenizde. Her kişinin duyması gereken Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrasını kapsayan hayat hikâyeleri anlatıyorsunuz; onlarla birlikte Mustafa Kemal’imizi… Anlatmıyorsunuz, yaşatıyorsunuz! Bunun için çok yaşayın! Daha nice insanın, özellikle de gençlerin sizi dinlemesini, anlattıklarınızı öğrenmesini temenni ederim.

CİHAN SAYGIN (Öğretmen)