Utku Erişik Özgeçmişi

Tiyatro Birileri’ nin kurucusu, sahibi ve oyuncusu…

6 Ağustos 1979, Tekirdağ doğumludur…

İlköğrenimini Mersin’in Tarsus ilçesinde, Abdulkerim Bengi Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Türkiye 80.’si olarak kazandığı Ankara Fen Lisesi’nin ardından, Türkiye

200.’sü olarak başladığı İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ndeki öğrenimini yarıda bırakarak, İstanbul Şehir Tiyatroları Konservatuvarı Gösteri Sanatları Merkezi’nde tiyatro eğitimi aldı. Buna ek olarak; Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi Grafik-Tasarım Bölümü ile Başkent İletişim Bilimleri Akademisi Seslendirme-Dublaj Bölümü mezunudur…

Beş yıl süreyle edebiyatımızın “Koca Çınar”ı Rıfat Ilgaz’ın yayınevi olan Çınar Yayınları’nda yayın editörlüğü görevini üstlenerek, Rıfat Ilgaz, Sunay Akın, Akgün Akova ve Zehra İpşiroğlu başta olmak üzere birçok değerli yazarın kitabının altına; ayrıca Prof.Dr. Türkan Saylan’ın başkanlığında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin proje çalışması olan “Gençler İçin Sorunlar ve Çözümler” adlı kitaba “editör” olarak imza attı.

Varan’la Yol Boyunca” dergisinde “Okuma Bayramı” adlı çocuk sayfasını; “Popüler Sağlık” dergisinde de “Kitap Hastası” adlı kitap sayfasını hazırladı.

Bir Özkıyımın Özü”, “Tünel Korkusu”, “Hava Atışı”, “Mustafa Kemal’in Yürekli Çocukları”, “İçimizden Öyküler”, “Aferin Çocuk” ve “Ata’ya Uçan Kelebekler” adlı kitapların yazarıdır.

Kitaplarından “Bir Özkıyımın Özü”, yurt çapında düzenlenen “intihar” konulu psikoloji seminerlerde örnek kitap olarak sunuldu. “Tünel Korkusu” ise, 2004 yılında Orhan Kemal Roman Armağanı’na aday olarak gösterildi; ayrıca 2004-2005 döneminde Almanya’da Duisburg Essen Üniversitesi’nde edebiyat bölümü öğrencilerine “Yazarlıkta Yaratıcılık” dersinde ders kitabı olarak okutuldu. “Hava Atışı”, spor ile sanatın tarihsel bağlarını irdelemesi ile, dünya edebiyatının ender örneklerinden birisi sayılmakta; bazı spor akademilerinde halen okutulmaktadır… Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dönemini kıyaslamalı incelemesinin yer aldığı ve büyük ses getiren “Mustafa Kemal’in Yürekli Çocukları” adlı kitabı, Bedri Baykam’ın övgü dolu önsözüyle Kasım 2009′da yayımlandı.“İçimizden Öyküler” adlı kitabı, Yurttaşlık Hareketi Derneği’nin bir projesi olarak yayımlanarak, yurttaşlık bilincinin geliştirilmesi amacıyla Utku Erişik’in yurt çapında katıldığı birçok etkinlikte ücretsiz olarak dağıtıldı.

Aferin Çocuk!” adlı kitabı, alanında Türkiye’de yayımlanmış ilk kitap olup, Atatürk’ün altı ilkesini çocuklara bir serüven romanı ile eğlenceli bir dille anlatmakta… Kitabın önsözünü ünlü Sumerolog-Yazar Muazzez İlmiye Çığ yazmış, kitabın resimlemesini ise Cumhuriyet gazetesinin usta çizerlerinden Mustafa Bilgin yapmıştır… Kitap “Bravo, Mein Kind!” adıyla Almancaya da çevrilerek, Almanya’da okurlarıyla buluşmuştur. Son kitabı “Ata’ya Uçan Kelebekler” ise, Atatürk devrimlerinin toplumsal hayatımıza kattığı değerleri yine çocuklara bir serüven romanı ile anlatıyor. Kitabın önsözünü Türk müziğinin usta ismi Erol Evgin yazmış, resimlemesini ise Aslı Deniz Yetkin yapmıştır.

Utku Erişik, 1998′de üniversite öğrencileri arasında düzenlenen “Cumhuriyetimizin 75. Yılı Şiir Yarışması”nda ikincilik eşdeğerinde “başarı” ödülünü almıştır.

2006 yılının Mayıs ayında düzenlenen “Ulusal Rıfat Ilgaz Sempozyumu”nda, sempozyumun en çarpıcı bildirisi olarak gösterilen “Aynayı Kıramayınca Ayna Tutan Elleri Kırmak” adlı bildirisini sunmuş, bir oturuma da başkanlık yapmıştır.

Cumhuriyet gazetesinde “Olaylar ve Görüşler” bölümüyle Deniz Som’un “Vaziyet” köşesi başta olmak üzere, ulusal ve yerel yayın yapan birçok gazete-dergide çeşitli konularda birçok yazısı ve röportajı yayımlanmıştır.

Kanal D’de Yeşim Salkım ile katıldığı “10 Kasım Özel” programından başka; Show TV’de Alişan ile Çağla Şikel’in sunduğu “Her Şey Dahil” ve TV8′de Ebru Şallı’nın sunduğu “Ebruli Saatler”, yine TV8′de Sunay Akın’ın sunduğu “Mahya Işıkları”, Fenerbahçe TV’de Barbaros Uzunöner’in “Orta Şut Karışımı”, Ulusal Kanal’da Zafer Bilgin’in “Sanat Hayatı” ve TRT 2′de Remzi Buharalı’nın “Sanat Aktif”, Kanal B’de Sami Gökçe’nin “İstanbul Sohbetleri”, Hüseyin Haydar’ın Ulusal Kanal’da hazırlayıp sunduğu “Türkiye Seçimini Yapıyor” adlı programa TEMA Başkanı Hayrettin Karaca ve Muazzez İlmiye Çığ ile birlikte konuk olmuştur.

Aydın mısın?”, “Hoş Gelişler Ola”, “1923”, “Kan Ağlıyor Anadolu”, “K Harfi Yeterlidir” ve “Veda Değil Merhaba!” adlı tiyatro oyunlarının yazarı ve oyuncusu olan Utku Erişik, bunlara ek olarak “Kuklanın Kuklaları”, “Karanlığın Zaptedemedikleri” ve “Avni’nin Mumdan Atları” adlı sokak gösterilerini toplamda 200’den fazla kez sergileyerek ulusal duyarlılığından ve toplumsal sorumluluğundan ödün vermeyen bir tiyatro sanatçısı ve yazar olmuştur.Aynı zamanda Almanya’da da tiyatro çalışmalarını yürüten Erişik, Hamburg’da yaşayan Türk gençleri için “1923” ve “Ayıp Denen Bir Şey Var!” adlı tiyatro oyunlarını yazıp yönetmiştir.

21 Ekim 2018’de ise, yine kendisinin yazıp yönettiği ve şimdiye dek tiyatroda yapılmış en büyük Atatürk prodüksiyonu olan “Esaret Zinciri Paramparça” adlı gösteri, Köln’de dünya prömiyerini yapmıştır.

Utku Erişik, 23 Mart 2018’de Hamburg Merkez Kütüphanesi’nin (Hamburg Zentralbibliothek) uluslararası çapta düzenlediği “Okuma Günleri” kapsamında davet edilen tek Türk yazar olarak, Türkçe ve Almanca dillerinde büyük bir konferans vermiştir.

Utku Erişik, İzmir Vardiya Bizde Platformu tarafından 2013’te, Silifke Belediyesi Tiyatro Topluluğu tarafından 2018’de “Yılın Sanatçısı” seçilmiştir.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Maltepe Şubesi’nin ilk erkek üyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Urla Şubesi’nin eski Genel Merkez Delegesi olan Utku Erişik, Hamburg Türk Kadınları Kültür DerneğiGalatasaray Spor Kulübü Hamburg DerneğiFrankenthal Atatürkçü Düşünce DerneğiStuttgart Atatürkçü Düşünce DerneğiHagen Demokratik Türk BirliğiYurttaşlık Hareketi Derneği ve Siegen Atatürkçü Düşünce Derneği’nin yönetim kurulu kararları ile “onursal üye” ilan edilmiştir.

İzmir’de hizmet veren “Pupa Yelken Koçluk Hizmetleri”nin de kurucusu olan Utku Erişik, sanat eksenli yaşam koçluğu görevinin yanı sıra; İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi, Tiyatro Birileri’nin kurucusu, sahibi ve oyuncusudur.